Devátý, desátý a jedenáctý

 

Bohuslav Samec – Balů
BALŮ (oddí1ové číslo 016) - Čtvrtý náčelník Bílého Orla. Zúčastnil se 14 oddílových táborů. Byl tři roky rádcem, vedl družinu Racků. Náčelníkem oddílu sedm let. Jeho náčelnické období je v historii oddílu nejdelší.


Devátý rok oddílu zahajujeme netradičně výpravou na Slapy, kde se zúčastňujeme závodů Svazarmu. Po začátku roku se oddíl nemůže dlouhou dobu "rozjet". Kulička s Benou navazují na tradici her na Starém Městě a připravují velkou námořní bitvu. Hra je povedená a končí pozdě večer.

V listopadu 1977 probíhá v Senohrabech ohnivecký kurs. Účastníci Rozum, Timm, Robi, Čikaní a Pavel Makovský si vedli velmi dobře. Jako ohnivci jsou nakonec vysvěceni Robi, Timm a Rozum. V prosinci obnovujeme již skoro zapomenutou tradici Maté, které opět získává svoji přízeň. V lednu se po odchodu Wabuna ujímá vedení Racků Timm. Navštěvujeme Autoškolu v Holešovicích, kde nám pan Votruba sjednává vyzkoušení si trenažerů.

V lednu pořádáme Tenata a dáváme všem zabrat. V únoru pak navštěvujeme Kokořínsko a na jednodenní výpravě svádíme bitvu s papírovými míčky. Velikonoční putování směřujeme do Českosaského Švýcarska, kde ubytováni v České Kamenici procházíme místa tábora V údolí mlh v roce 1975.

IV. ročník orientačního běhu J.M.Tubra probhá v Komořanech za účasti spřátelených oddílů Viktorky, Neskenonu a Dušanových stopařů. V dubnu vyjíždíme opět na Kokořín na dvoudenní výpravu. Slaňujeme a lezeme po skalách. Na závěr výpravy vbíhá Luboš Novotný pod auto, ale vše je v pořádku a domů se vracíme všichni. Měsíc květen je ve znamení nepříznivého počasí a proto zkracujeme třídenní výpravu pouze na jeden den a ujíždíme z Brd domů. Na lakrosovém turnaji na Brdech se letos udála velká změna. Po několikaletém snažení vyhrává mladší kategorii někdo jiný než Neskenon. Vítězství Viktorky oslavují i některé ostatní oddíly. My samozřejmě nestojíme stranou, nebol je již skoro jasné, že se příště bude moci hrát s pořádnými kvalitními duralovými lakroskami. V červnu si rádcové připravují rodové výpravy. Veškeré dění je zaměřeno na letní tábor. Letos jedeme poprvé do Žlutic.

Táborová hra je motivována podle knihy od Z. Greye Na lovu šelem. Obnovujeme a z části upravujeme indiánské zkoušky smyslů z tábora na Bobřím jezeře. Tábor Světlých nocí, jak jsme ho nakonec pojmenovali, nebyl příliš zdařilý.

Desátý rok činnosti zahajujeme v tomto složení náčelnictva: Bobr, Roy, Kulička a Balů. Degandawidou je Natanis a do čela rodů se staví rádcové takto: Rozum u Jelenů, Skukum u Bobrů a Timm u Racků. Mang se vystěhoval z Prahy do Dobřichovic, ale nadále zůstává v oddíle.

Vyjíždíme na bramborovou brigádu a pro špatné počasí pracujeme pod střechou na třídičkách. V říjnu provádíme nábor nových tváří na školách v Libni bez velkého úspěchu. Po roční odmlce obnovujeme nejstarší tradiční podnik Traperskou mačetu. Jedeme na Kozákov. Traperskou mačetu vyhrává Tomáš Kočárník před Skokanem a Chrobákem. V listopadu jedeme do jeskyň v Srbsku.

Tři bojovníci ukončují činnost v oddíle za kouření. Bobry přebírá Gipsy. Zároveň se stěhujeme do vodárenské věže, kde od této chvíle máme novou klubovnu ve třetím patře. Těžko si zvykáme na nové podmínky třeba s otevírací dobou.

4. ročník Tulácké cítky, které se v převážné míře zúčastňujeme jako pořadatel, probíhá v okolí Českého Brodu a Senohrab. První Vánoční slavnost ve Vodárenské věži u ústředního topení, není to pravé na co
jsme byli zvyklí.

V únoru začíná nová dlouhodobá hra "Aljaška". V klubovně se objevuje slepá mapa Aljašky, která se postupně odkrývá a pod ní se objevuje mapa úplná. Orientační běh J.M.Tubra je letos pořádán ve Vonoklasech na mapě Čabrák. Na Velikonoční putování vyrážíme na kolech na trasu Plzeň - Klatovy
- Sušíce - Rabí - Lnáře - Blatná - Březnice. Spíme ve školách. Jede nás celkem patnáct
a tři motorky.

V květnu 1979 se intenzívně připravujeme na lakrosovou ligu. Lakrosu podřizujeme všechno, výpravy, rodovky i páteční tréninky, ale vítězství jsme nedosáhli. V I. kategorii obsazujeme druhé místo, ve II. kategorii jsme až čtvrtí. Příprava na desátý tábor oddílu vrcholí a dlouho nevíme, kam pojedeme. V poslední chvíli se rozhodujeme pro Žlutice. Vše připravujeme již v Praze. Hru, táborovou měnu Moté, táborový čas, kdy vstáváme v 0.00 hodin a v 5.30 obědváme. V červnu je pouze Závěrečná výprava do Mločích skal, kde zapalujeme závěrečný oheň - je zakončen 10. rok činnosti Bílého Orla, rok, který v historii nese jméno Rok vysokého wigwamu. Desátý tábor, tábor V zemi posvátného Kondora, patří k těm nejlepším.

Na počátku jedenáctého roku probíhají oslavy deseti let činnosti Bílého Orla v Radaru, který je zaplněn do posledního místa. V říjnu je další ročník Traperské mačety, poprvé v Kalovicích. Pořádáme již pátý ročník Tulácké cítky a podvanácté se vydáváme na hrad Okoř, který je již zřícený. V únoru 1980 vyhrávají Rackové tradiční klání Boj o Modřínový srub. Memoriál v orientačním běhu J.M.Tubra organizujeme v Suchdole. V květnu pořádáme na Brdech Indiánské hry. Závěrečná výprava se koná tradičně v Mločích skalách. Vzhledem k velké devastaci okolí a samotných Mločích skal víme, že tento rok jsme tu naposled.
 

Červenec 1994