Návrat

 

Bohuslav Samec – Balů
BALŮ (oddí1ové číslo 016) - Čtvrtý náčelník Bílého Orla. Zúčastnil se 14 oddílových táborů. Byl tři roky rádcem, vedl družinu Racků. Náčelníkem oddílu sedm let. Jeho náčelnické období je v historii oddílu nejdelší.


Na oddílový rok po svém návratu z vojny jsem se připravoval již dlouho předem. Měl jsem mnoho času a nápadů. Cílem bylo oddíl udržet, rozvinout a vylepšit. První rok, rok 1982/83 bylo problém získat nové tváře. Dobře si pamatuju na výrazné postavy této doby Kozlíka, Buratina a Ježka, kteří byli ještě malí a Trifida, Šlahounka a Utana. Družiny v tomto roce nefungovaly a akce byly všechny oddí1ové. I malý počet účastníků tábora U vysokých borovic, který tento rok uzavřel, nás přinutil ke změnám v táborovém životě. Squaw byly pouze dvoučlenné a na všech pracích se tedy každé dopoledne podíleli všichni táborníci. Celotáborovou hru Z hlubin dávných věků připravoval Pepa Přech. Po táboře začínají pracovat opět družiny pod vedením rádců Šlahounka, Trifida a Utana. Degandawidu dělá Rozum. Přichází hodně nováčků z náborů ve školách: Bobek, EI, Eben, Chick, Pony, ale také Kuzma, Dan Ichnačák a Miloš Mlynařík. Z dnešního pohledu lze tento nábor hodnotit úspěšně, dokonce bych ho přirovnal k stejně úspěšným náborům z let 1976/77 v Libni a okolí.

Na táboře v Bláznivém údolí vzniká poprvé v historii oddílu čtvrtá družina Medvědi. Oddíl má dostatek dobrých členů a to i mezí staršími bojovníky. Rozhoduji se přenechat vedení oddílu mladším. Proto rok 1984/85 je připravován již s tímto vědomím. V říjnu jedeme do Prachovských skal a na Kost v sestavě Utan, Šlahounek, Břéťa, Kozlík, Bobek, EI, Alonzo a Tomáš Kubín. Týden na to odjíždí Táborová rada na svojí vlastní akci do Českého Švýcarska. Chybí pouze Trifid. Traperskou mačetu v okolí Mšena a hradu Kokořína vyhrává Alonzo, zatímco El se vrhá ze skály. Na Vánoce odjíždíme ve složení Utan, Kozlík, Ježek, Buratino, Alonzo, Bado, Vlček, El, Miloš Mlynařík, Dan Ichnačák a Zvonek do Jizerských hor, kde bydlíme v domě, kde byl v roce 1914 naposledy spatřen Jára da Cimrman. V únoru vychází první číslo oddílového časopisu HAU, který připravuji s několika nadšenci. O velikonocích putujeme na trase Březina n/J. - Příhrazy - Kacanovy - Turnov - Hrubá Skála - Trosky - Borek - Turnov - Praha Vysočany. Spíme ve škole v Turnově. V dubnu chodíme po Brdech, ale vzhledem k počasí spíme v Dobříši ve škole. V květnu jedeme putovat po Slovensku, na Fatru a do Vrátnej doliny. Tábor Ohně se konal od 7. do 31. 7. 1985 a lze ho charakterizovat takto: modré stany, stavba rozhledny, vypuštěný rybník, táborová hra Nejdelší noc, auto na táboře po celou dobu, tři čingischány, poprvé v oddíle rozdělán oheň pomocí třecích dřev. Po dlouhé době se konaly volby a novým náčelníkem po mém odstoupení byl zvolen Utan, podnáčelníky Trifid a Šlahounek, degandawidou Břéťa. Rádcové Ježek, Vlček, Buratino, Alonzo. Ohnivec Kozlík.
 

Červenec 1994